Relaks na pięknie oświetlonym tarasie to marzenie każdego z nas. Przestrzeń, która otwiera się po wyjściu na tyłach domu (np. na ogród) to idealne miejsce do odpoczynku i miłego spędzenia czasu z przyjaciółmi oraz rodziną. Warto zadbać o odpowiedni nastrój w ogródku i na tarasie, zachowując przy tym ich funkcjonalność. Właściwe oświetlenie może znacznie podnieść komfort użytkowania tych miejsc, także po zmroku. Warto też zaznaczyć, że światło pomaga stworzyć również niepowtarzalny klimat - zamiast zimnych ledów lepsza będzie lampa podłogowa z ciepłą żarówką, a zamiast prostych lamp solarnych - urocze latarenki w trawie. Jak zatem wykorzystać cały potencjał, jaki daje nam sztuczne światło?

TARAS

Dobre oświetlenie tej przestrzeni powinno być funkcjonalne i estetyczne, a także zapewniać wszystkim domownikom bezpieczeństwo. Umiejscowienie lamp w tym miejscu nie należy do łatwych, jednak w żadnym razie nie powinniśmy z nich rezygnować. Dzięki lampom możemy oświetlić otoczenie - nadają się do tego nawet domowe lampy podłogowe (o ile nad tarasem mamy dach, który będzie je ochraniał podczas deszczu). Możemy także podkreślić charakter budynku, eksponując za pomocą światła np. nietypowe rozwiązania, załamania, czy ozdoby. Lampy skierowane na roślinność podkreślą piękno kwiatów, które będziemy mogli podziwiać nawet po zmroku.

WYBÓR LAMP

Oświetlenie powinniśmy dobierać również względem ogólnego stylu architektonicznego budynku. Do bardziej tradycyjnych projektów pasuje światło ciepłe, miękkie, pomarańczowe lub żółte. W przypadku nowoczesnych, nieco futurystycznych budynków lepiej będą współgrały jasne lampy o chłodnym odcieniu. Możemy również mieszać ze sobą różne źródła światła, np. zestawiając ciepłe lampy podłogowe z małymi, punktowymi reflektorkami. Takie uniwersalne lampy podłogowe znajdziesz na https://podsufitem.pl/pol_m_oswietlenie-wewnetrzne_lampy-podlogowe-1669.html.

RODZAJ LAMP

Na balkonie, czy tarasie powinny znaleźć się lampy z wysokim IP - ten współczynnik określa odporność na czynniki zewnętrzne. Głównym wrogiem naszego oświetlenia jest wilgoć i woda, dlatego im wyższe IP, tym odporniejszy jest nasz model. Minimalna wartość IP dla lamp montowanych na zewnątrz wynosi 44. Jeżeli rozważamy doświetlenie również oczka wodnego, konieczne będzie tutaj zastosowanie lamp o IP 67 (do mniejszych oczek) lub IP 68 (do nieco głębszych i większych zbiorników).

OSZCZĘDNOŚĆ

Oświetlenie zewnętrzne jest zazwyczaj włączone od zmroku aż do świtu. Dlatego postawmy na energooszczędne ledy, które nie zużywają dużo prądu, a przy tym odznaczają się dużą żywotnością (nawet do 5 - 7 lat pracy bez wymieniania).