Kiedy niemowlę widzi i co widzi małe dziecko

Istnieje wiele mitów na temat tego kiedy niemowlę widzi. Wciąż wiele osób żyje w przekonaniu że noworodek prawie nic nie widzi i nie rozróżnia zupełnie kolorów. Poznajmy więc fakty i mity na temat tego kiedy noworodek widzi i co widzi małe dziecko.

Fakt: Małe dziecko widzi. Sposób widzenia zmienia się z tygodnia na tydzień.

Co widzi noworodek?

Zdrowe dziecko, urodzone bez wad wzroku, rodzi się z parą sprawnych oczu. Wszystko działa, jednak nie możemy porównywać tego jak i co widzi noworodek do sposobu postrzegania osoby dorosłej. Do tego potrzeba jeszcze sprawnego przesyłania i przetwarzania obrazów przez mózg.  Noworodek nie jest w stanie skupić swojego wzroku  na dalszych odległościach,niemowlę widzi w miarę ostro do odległości około 20-30cm. Noworodek widzi resztę, jednak obraz ten jest w znacznym stopniu zamazany.

Co niemowlę widzi, gdy ma około tygodnia

  • nie rozróżnia wszystkich kolorów (najlepiej widzi czerwony)
  • zauważa duże wzory czy też kontrastowe zestawienia barw
  • najbardziej lubi oglądać ludzkie twarze
  • odwrotnie niż dorosły tygodniowe niemowlę widzi dobrze to, co znajduje się na obrzeżach jego pola widzenia, jest to tak zwane widzenie peryferyjne.
  • niemowlę widzi ruch, jednak obraz widziany przez niego jest dwuwymiarowy

Kiedy niemowlę widzi – wielki przełom

Wielki przełom w tym co widzi małe dziecko następuje po około pięciu tygodniach. Nagle niemowlę zaczyna widzieć świat trzy razy bardziej ostro i potrafi skupić wzrok na większych odległościach. Niemowlę widzi już nawet do 75 cm. Jest to czas dużych zmian w postrzeganiu świata i rodzice powinni w tym momencie skupić się na tym by pomóc jak najlepiej wykorzystać ten czas.

Jak możesz pomóc niemowlęciu w rozwijaniu zmysłu wzroku?

Pozwól dziecku odkrywać świat zmysłem wzroku, ułatwiaj mu zobaczenie różnych przedmiotów. Niemowlę najlepiej przyswoi sobie intensywne barwy i wyraźne kształtu – wybieraj więc takie zabawki dla swojego dziecka. Aby zapewnić różnorodność, sama przygotuj zabawki do powieszenia na łóżeczku: kolorowe, błyszczące, matowe, jasne, ciemne, małe, duże. Zmieniaj często zabawki dziecka, żeby niemowlę uczyło się poznawać zmysłem wzroku różne przedmioty.

Intensywne kształtowanie zmysłu wzroku u małego dziecka następuje w ciągu pierwszych sześciu miesięcy. Niemowlę widzi od początku, jednak z upływem każdego tygodnia widzi coraz więcej, bardziej ostro a jego sposób postrzegania powoli przeistacza się w widzenie centralne , 3 wymiarowe.

BEmama poleca także:

Comments are closed.