Biust to niewątpliwie jeden z największych atrybutów kobiecości. Niestety, niektóre czynniki, takie jak karmienie czy nagły spadek wagi, sprawiają, że piersi tracą swoją jędrność. Wówczas z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna i zabieg mastopeksji, czyli lifting biustu.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest mastopeksja,
  • jak przygotować się do zabiegu,
  • jak przebiega rekonwalescencja po liftingu biustu.

Kobiece piersi są zbudowane z tkanki tłuszczowej oraz gruczołowej. Wraz z wiekiem proporcje te się zmieniają, co skutkuje utratą jędrności biustu. Piersi stają się obwisłe, tracą swój naturalny kształt. Do niepożądanych zmian w wyglądzie biustu może dojść również w wyniku karmienia, a także szybkiej utraty masy ciała, kiedy za spadkiem ilości tkanki tłuszczowej w piersiach nie nadąża obkurczanie skóry. Wszystko to może sprawić, że kobieta czuje się nieatrakcyjna, traci pewność siebie, unika kontaktów seksualnych z partnerem.

Wówczas z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna – w Warszawie w klinice Estell można skorzystać z nowoczesnego zabiegu mastopeksji, który bywa również określany mianem liftingu piersi.

Mastopeksja – na czym polega?

Mastopeksja to zabieg polegający na usunięciu nadmiaru zwiotczałej skóry z piersi, a następnie przeniesieniu na odpowiednią wysokość brodawki sutkowej. Jeśli jest taka potrzeba, lekarz w trakcie operacji może również zmienić kształt brodawki lub zmniejszyć ją w sytuacji, gdy uległa nadmiernemu rozciągnięciu.

W zależności od indywidualnych potrzeb i oceny chirurga, cięcia podczas liftingu biustu można wykonać wokół brodawki sutkowej, od brodawki w dół do fałdu podpiersiowego lub od brodawki na skos w dół piersi. W dalszej kolejności lekarz odpowiednio formuje pierś, przenosi brodawkę piersiową i zaopatruje cięcia szwami.

Efektem jest wyraźna poprawa wyglądu biustu: odzyskuje on młodzieńczy kształt, jest ładnie uniesiony, wykonturowany, poprawia się też wygląd brodawki sutkowej. Wiele kobiet odzyskuje po zabiegu radość życia i satysfakcję seksualną.

Lifting biustu – jak się przygotować?

Podniesienie biustu jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym. Z tego względu przed operacją trzeba koniecznie zgłosić się na podstawowe badania, takie jak EKG, morfologia, jonogram, układ krzepnięcia, test na obecność wirusa HIV oraz HCV. Lekarz może zalecić również wykonanie USG piersi.

Lifting biustu jest zawsze poprzedzony także konsultacją z chirurgiem plastycznym. Lekarz przeprowadza z pacjentką wywiad, pyta o jej oczekiwania, planuje zakres operacji. Wyklucza również istnienie ewentualnych przeciwwskazań do wykonania mastopeksji. Zalicza się do nich:

  • ciąża i okres karmienia,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • czynne infekcje i zakażenia w obrębie piersi,
  • uczulenie lub nadwrażliwość na składniki narkozy,
  • nieuregulowane choroby ogólnoustrojowe,
  • zaburzenia wytwarzania tkanki łącznej.

Podniesienie piersi – jak przebiega rekonwalescencja?

Po operacji mastopeksji pacjentka z reguły musi pozostać w klinice przez 24 godziny do 48 godzin. Szwy ściąga się 7-10 dni po zabiegu, do pracy można zazwyczaj wrócić po 10-14 dniach. Przez 6-8 tygodni po liftingu biustu należy nosić elastyczne biustonosze bez fiszbin i usztywnień, a do uprawiania sportu można wrócić około 3 miesiące po operacji.

Powikłania po zabiegu podniesienia biustu są rzadkie, ale jednak się zdarzają. Czasami dotyczą one zastosowania znieczulenia ogólnego – mimo zachowania wszystkich procedur bezpieczeństwa może się zdarzyć, że pacjentka źle zareaguje na narkozę. Aby uniknąć powikłań w postaci utrudnionego gojenia, warto już miesiąc przed operacją zrezygnować z palenia, a po mastopeksji szczególnie dbać o higienę biustu. W przypadku jakichkolwiek innych objawów – obrzęku piersi, sączącej się z rany krwi czy ropy – należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem

Podniesienie biustu to dobry sposób na odmłodzenie piersi, przywrócenie im jędrności i ładnego kształtu. Warto więc rozważyć możliwość skorzystania z tego nowoczesnego zabiegu.