Fizykoterapia to podkategoria szerszej dziedziny – fizjoterapii, która polega na fizycznym oddziaływaniu na organizm różnymi bodźcami, wytworzonymi naturalnie lub za pomocą specjalnych urządzeń. Wiele osób, które dostaje skierowanie na zabiegi fizykoterapeutyczne, nie do końca orientuje się, czego może się w ich trakcie spodziewać i w jaki sposób one przebiegają. Ten artykuł przybliży Wam ten temat i być może pozwoli rozwiać pewne wątpliwości.

FIZYKOTERAPIA - W CZYM MOŻE POMÓC?

Fizykoterapia znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu problemów związanych z układem ruchu oraz układem mięśniowym. Szczególnie często pełni rolę rehabilitacji po wypadkach czy urazach, chociaż zdarza się, że korzystają z niej osoby cierpiące z powodu bólów mięśni oraz stawów. Poza tym, może pełnić ona rolę prewencyjną, chroniącą przed występowaniem takich dolegliwości jak „łokieć tenisisty”. Przypadłość ta jest dość powszechna, i wbrew swojej nazwie, nie dotyczy jedynie grupy sportowców.

RODZAJE ZABIEGÓW FIZYKOTERAPEUTYCZNYCH

Rodzajów zabiegów fizykoterapeutycznych jest bardzo wiele i dzielą się one ze względu na wykorzystywaną kategorię bodźców. Wśród nich możemy wymienić m.in. zabiegi elektroterapii wykorzystujące prąd stały i o niedużej częstotliwości, zabiegi magnetoterpii polegające na wykorzystywaniu oddziaływania pola magnetycznego czy też laseroterapię. Bardzo często wykorzystuje się w fizykoterapii również hydroterapię czy termoterapię. Jak widać, fizykoterapia to bardzo szeroka dziedzina i nie kończy się ona na wymienionych wcześniej rodzajach terapii.

LASEROTERAPIA

Większość ludzi kojarzy laseroterapię z zabiegami chirurgicznymi oraz z zabiegami medycyny estetycznej. Znane są nam takie pojęcia jak laserowe usuwanie blizn, owłosienia czy przebarwień, ale nie każdy z nas wie, że laseroterapia może mieć zastosowanie także w leczeniu stanów zapalnych tkanek miękkich i stawów, uciążliwych nerwobóli czy bólów mięśniowych. W tym przypadku, nie chodzi jednak o metodę kontaktową, a o dystansowe naświetlanie problematycznego miejsca światłem laserowym. Światło to charakteryzuje się niskim natężeniem i wyróżnia się działaniem biostymulacyjnym.

HYDROTERAPIA

Ten rodzaj terapii fizykalnej jest chyba najbardziej znany większości ludzi. Nic dziwnego, hydroterapia jest znana od wielu lat i była wykorzystywana już w starożytności m.in. w Chinach czy Rzymie. Zabiegi lecznicze hydroterapii to m.in. kąpiele, natryski czy wilgotne okłady. Przede wszystkim, pomagają one poradzić sobie ze zdrowotnymi kłopotami natury krążeniowej, ale znane są też z pozytywnego wpływu na układ nerwowy i na działanie różnych narządów. Czynniki, które mają wpływ na leczące właściwości wody to jej temperatura oraz ciśnienie.