Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, że sekretem dobrze nakrytego stołu jest oczywiście... gustowny obrus! Z jednej strony elegancki, pozbawiony jakiejkolwiek skazy, z drugiej zaś spełniający wszystkie wymagania dotyczące funkcjonalności wykorzystania. Należy jednak pamiętać, że nawet najpiękniejsze nakrycie, ale nieodpowiednio dobrane do posiadanego stołu, może zepsuć całą aranżację. Nie od dziś bowiem wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach. W tym przypadku wymiarach blatu...

OBRUSY DOPASOWANE DO STOŁU

Pierwszym krokiem, od jakiego powinniśmy zacząć, jest dokładne zmierzenie blatu, tzn. długości i szerokości, a w przypadku modeli okrągłych – także średnicy. Dla swobodnego użytkowania, ale również atrakcyjnego wyglądu, obrus powinien zwisać nad siedziskiem krzesła. Specjaliści zalecają, aby nadwymiarowa część wynosiła od 20 do 25 cm. Znając dokładne wymiary blatu stołu, do długości i szerokości dodajemy po 50 cm i w ten sposób uzyskujemy idealne wymiary. Nieco inaczej postępujemy, gdy obrusy kupujemy do ławy. Wówczas najlepiej sprawdzają się bieżniki, których końce zwisają po 25 cm z obu stron. O wiele łatwiejszym zadaniem będzie wyliczenie wymiarów nakrycia dla kwadratowego stołu. W tym przypadku jedyne, co należy zrobić to zmierzyć jeden bok blatu i do uzyskanego pomiaru dodać około 40 cm. Taki sam schemat dotyczy modelu okrągłego. Z kolei stoły owalne nakładają konieczność ściągnięcia długości i szerokości boków, aby do uzyskanych wyników dodać 50 cm.

OBRUSY I ALTERNATYWNE ROZWIĄZANIA

O tym, że obrus jest ponadczasową i niezwykle elegancką dekoracją stołu, wie z pewnością każdy użytkownik. Jednak w sprzedaży coraz częściej możemy znaleźć alternatywne pomysły, znajdujące zastosowanie w codziennym zastosowaniu. Mowa oczywiście o filcowych serwetach i podkładkach, spośród których każdy znajdzie coś idealnego dla siebie. Duży udział w tym zakresie odgrywa bogactwo kolorów, mnogość wycinanek oraz ludowe motywy, znajdujące swoich pasjonatów w wielu domowych aranżacjach. Z lamusa powoli zaczynają wychodzić także wygodne ceraty, zaskakujące zarówno bogactwem form, jak i kolorów. Zamiennikiem dla obrusów są również kolorowe serwetki, pojawiające się na stołach zarówno na co dzień, jak i od święta. W wersji codziennej dominują modele papierowe, jednorazowe, które po zastosowaniu od razu wyrzucamy do śmietnika. Z kolei w bardziej uroczystej odsłonie prym wiodą serwety z lnu i bawełny, które pojawiając się na stole zarówno solo, jak i w towarzystwie obrusów, stanowią swego rodzaju „kropkę nad i”.