Zwiedzanie muzeum wcale nie musi być nudne. Warszawskie muzea od lat oferują bardzo atrakcyjne zajęcia, pokazy i warsztaty skierowane do najmłodszych. Można też wybrać się z pociechą do jednego z nietypowych stołecznych muzeów, np. Muzeum Domków dla Lalek albo Muzeum Neonów.

NAUKA I ZABAWA W MUZEUM DLA DZIECI

Muzeum w Warszawie przeznaczone w całości dla dzieci znajduje się w budynku Państwowego Muzeum Etnograficznego. Muzeum im. Janusza Korczaka to przestrzeń dostosowana do potrzeb najmłodszych. Wszystkiego można dotykać, wystawy są interaktywne, a dodatkowo organizowanych jest tutaj mnóstwo zajęć i warsztatów. Większość z nich nawiązuje do tradycji kultywowanych dawniej, np. związanych z obrzędami świątecznymi. Warto wybrać się na zajęcia z cyklu “Popołudnie w Muzeum”, w ramach których tworzone są różnego rodzaju okazjonalne ozdoby. Każde spotkanie poprzedzone jest krótkim historycznym wprowadzeniem na temat tworzonych aktualnie przedmiotów. Muzeum im. Korczaka co roku organizuje również ferie zimowe.

WARSZTATY W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH

Kolejnym miejscem, do którego można wybrać się wraz z dzieckiem są Łazienki Królewskie. W przestrzeni Starej Kordegardy (a w sezonie letnim również na świeżym powietrzu) odbywają się różnego zajęcia przeznaczone dla dzieci w różnym wieku. Maluchy mogą ćwiczyć motorykę i rozpoznawanie kontrastów w czasie cyklicznych zajęć o nazwie “Kropki w paski” oraz w Strefie Malucha. Dla starszych dzieci powyżej 3. roku życia organizowane są warsztaty wprowadzające w świat sztuki, lekcje rysunku, rzeźby (np. w starej Formierni) oraz spotkania ze znanymi postaciami, np. aktorami.

NIEZWYKŁE PRZYGODY W CENTRUM NAUKI KOPERNIK

Centrum Nauki Kopernik to obowiązkowy element muzealnych wycieczek z pociechą. Połączenie muzeum z galerią sztuki, laboratorium i przestrzeniami, w których można stworzyć prototyp własnego wynalazku to nie lada gratka dla ciekawych świata dzieci. Galeria Bzzz! To miejsce rozwijające kreatywność, w Planetarium można obejrzeć gwiazdy lub pokaz filmu, warto też wybrać na spektakl Teatru Robotycznego oraz Teatru Wysokich Napięć. Z kolei Majsternia to przestrzeń, w której trzeba podejmować wyzwania z różnych dziedzin, m. in. inżynierii, logiki i botaniki. CNK to pewny punkt dla wszystkich, którzy zastanawiają się co robić w Warszawie w towarzystwie dziecka.

ZABAWA W CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ W ZAMKU UJAZDOWSKIM

Centrum Sztuki Współczesnej również organizuje cyklicznie warsztaty i zajęcia dla dzieci. Są to organizowane specjalnie dla najmłodszych lekcje muzealne, w czasie których sztuka pokazywana jest w niezwykle kreatywny sposób, koncerty i warsztaty. Co ciekawe w Ujazdowskim realizowane są również oprowadzania po ekspozycjach opiekunów z maleńkimi dziećmi noszonymi w nosidełkach.