Zakup fotelika samochodowego niestety nie spędza snu z powiek rodzicom. Zaglądając na fora internetowe i aukcje można zauważyć, że całkiem sporo osób sprzedaje używane foteliki samochodowe. Takiej okazji nie można przegapić, dlatego często ustawia się kolejka chętnych ufając na słowo, że fotelik jest niemal w idealnym stanie. Mało kto wspomina jednak jak długo i przede wszystkim jak często był eksploatowany. Warto zastanowić się nad tym, czy można zakupić fotelik, który będzie odpowiadał na wszystkie potrzeby nasze i dziecka, a jednocześnie będzie tani. Czy za jakość zawsze trzeba słono zapłacić?

Fotelik RWF kontra fotelik montowany przodem

Foteliki RWF są polecane przez ekspertów ze względu na to, że w czasie wypadku na dziecko oddziałują mniejsze siły niż w przypadku fotelików montowanych przodem. Zderzenie czołowe przy tej samej prędkości powoduje zatem mniejsze obrażenia niż w przypadku fotelików samochodowych FWF, bądź nawet dziecko może wyjść z takiego wypadku bez szwanku. Przede wszystkim w przypadku modeli montowanych przodem na kanapie samochodowej dziecko w czasie wypadku może uderzyć głową o fotel pasażera z przodu, co nie będzie miało miejsca w przypadku fotelika RWF. Jeśli jednak to cena jest jednym z głównych wyznaczników w czasie zakupu fotelika, to niewątpliwie większość modeli montowanych przodem jest tańszych. Jednak, jeśli mamy do wyboru fotelik samochodowy, który przeszedł Test Plus i taki, który ma cztery gwiazdki w teście ADAC, to jednak powinniśmy wybrać ten pierwszy, mimo wyższej ceny. Warto zauważyć, że w przypadku zakupu drugiego fotelika dla dziecka w wieku powyżej roczku można wybrać taki, który wystarczy mu nawet do 5 roku życia i montowany jest tyłem, a regulacja zagłówka pozwala dopasować go do potrzeb rosnącego dziecka.

Fotelik z zestawu 3 w 1 – o dopasowaniu fotelika do wózka słów kilka

Często nie widzieć czemu determinacją rodziców jest stworzenie idealnego zestawu fotelika samochodowego z wózkiem spacerowym i gondolą. Właściwie jest jeden ważny powód – cena. Ktoś przeczyta fotelik montowany jest tyłem, posiada pałąk zabezpieczający, a dodatkowo łatwo zdejmowaną tapicerkę. Można go dopasować do systemu ISOFIX. Jednym słowem ideał, ale czy na pewno? Właściwie co wiemy o firmie X, która oferuje fotelik. Czy ma w tym doświadczenie, czy raczej specjalizuje się w produkcji wózków, a fotelik samochodowy stanowi jedynie do niego dodatek. Jasne wydatków jest tak dużo, że można pomyśleć, w końcu taki fotelik posłuży dziecku na rok, więc po co przepłacać? Jeśli chce się dokupić fotelik do zestawu 2w1, to najlepiej wymienić ten oferowany przez producenta wózka na taki renomowanej firmy produkującej foteliki samochodowej. Wiele sklepów, zwłaszcza internetowych, oferuje takie promocje. Dzięki temu można razem z wózkiem z gondolą i spacerówką zakupić fotelik, który otrzymał dobre oceny w testach zderzeniowych i w dodatku jest montowany tyłem! Oczywiście przed takim okazyjnym zakupem trzeba wybrany model fotelika, który ma takie świetne oceny przetestować w praktyce. Dobrze jest wybrać się do sklepu stacjonarnego i przymierzyć fotelik do samochodu, wszak dopasowanie jest najważniejsze. Jeśli wszystko jest ok można go albo zakupić na miejscu, albo wybrać lepszą cenowo ofertę internetową, z wiedzą, że fotelik pasuje jak ulał. Nigdy nie należy kupować fotelika „na oko”, nawet jeśli producent wymieniałby samochody do jakich pasuje dany model.

Foteliki samochodowe z grup mieszanych – oszczędność czy ryzyko?

Bardzo wiele osób przy wymianie pierwszego fotelika na nowy decyduje się na model z grup mieszanych. Nie ma w tym nic dziwnego, wszak taki fotelik może posłużyć na dłużej, nawet do 12 roku życia dziecka. Kategoria 9-36 kg fotelików samochodowych to właśnie ta, która pozwala na najdłuższe przewożenie dziecka w danym modelu fotelika. Jednak decydując się na taki fotelik trzeba wiedzieć, że często nie można montować ich tyłem do kierunku jazdy. Jeśli jednak dobrze poszukamy znajdziemy modele, które wyposażone są w uniwersalny montaż, zwykle w zakresie do 18 kg, co oznacza, że dziecko około 4 letnie będzie już obligatoryjnie sadzane przodem do kierunku jazdy. Ponieważ jednak klasyczne foteliki RWF zwykle nie pozwalają na dłuższe przewożenie dziecka w takiej pozycji, to rzeczywiście warto rozważyć zakup modeli z kategorii 9-36 kg. Foteliki samochodowe muszą być jednak dobrej jakości, czyli posiadać dobre oceny w testach zderzeniowych, a także być wykonane z wysokiej jakości materiałów i posiadać tapicerkę, która nie będzie się szybko przecierać. Jeśli fotelik ma służyć dziecku naprawdę długo musi mieć również regulowany zagłówek. Czasem to koszt rzędu 1,5 do nawet 2 tys. zł. Jednak dzieląc tą cenę przez ilość lat użytkowania można stwierdzić, że to się opłaca, pod warunkiem, że po drodze nie będzie konieczności jego wymiany i rzeczywiście trafimy na model doceniony przez ekspertów w zakresie bezpieczeństwa.

Fotelik używany – czy może być bezpieczny?

Ostatnią kwestią do rozważenia jest zakup fotelika używanego. Nawet, jeśli jest to fotelik renomowanej firmy, to nie warto kupować go bez namysłu i od obcej osoby. Nie wiemy bowiem, czy w czasie eksploatacji fotelika przez dziecko kierowca nie miał stłuczki. Zresztą nawet jazda bezwypadkowa z czasem powoduje „zmęczenie materiału”, zwłaszcza jeśli fotelik jest na granicy okresu gwarancji udzielanej przez producenta. Właściwie fotelik „używany” możemy kupić jedynie wtedy, gdy ktoś z bliskich znajomych zakupił fotelik nie pasujący do jego samochodu i w ogóle nie montował go w samochodzie, a z jakiegoś powodu nie skorzystał z możliwości wymiany. Wiadomo, że to sytuacja dość abstrakcyjna, zatem lepiej pozostać przy nowych modelach, zwłaszcza, że nawet na produkty renomowanych producentów często udzielane są atrakcyjne rabaty.

Z niniejszych rozważań można wysnuć jeden wniosek. Fotelik, który łączyłby w sobie cechy najwyższej jakości, bezpieczeństwa i niskiej ceny istnieje, ale pod pewnymi warunkami. Oczywiście wszystko zależy od tego, czym dla kogoś jest owa „niska cena”. Niemniej za 500 zł nie można zakupić dobrej jakości fotelika samochodowego, chyba, że w atrakcyjnej promocji w zestawie z wózkiem. Jednak dotyczy to jedynie pierwszych fotelików renomowanych producentów, które oferowane są w zestawach z wózkiem za niższą niż standardowa opłatą. W przypadku fotelików dla starszych dzieci ową promocją może być zakupienie modelu z grupy mieszanej, o dobrych parametrach, który posłuży na więcej lat.