Dumni rodzice zachwycają się każdą pracą plastyczną swojej pociechy. Łatwo można zauważyć, że na przestrzeni kolejnych lat z fantazyjnych bohomazów na kartce powstają realne kształty, a „warsztat” plastyczny dziecka wyraźnie zaczyna się zmieniać. Jak przedstawiają się okresy rozwoju twórczości dziecka we wczesnym dzieciństwie?

Pierwsze, niepewne kroki w sztuce

Debiut plastyczny dziecka najczęściej następuje pomiędzy 1 a 2 rokiem życia maluszka. Rodzice wręczają mu do rączki pierwsze kredki, farbki, albo pozwalają na zabawę pieczątkami czy organizują malowanie rączkami, co dla maluchów jest znakomitą rozrywką. Początkowo wyraźnie widoczne jest to, że dziecko pasjonuje się ruchem fizycznym swoich rąk, a kwestią drugorzędną jest to, że przy użyciu kredek czy pędzla może coś stworzyć na kartce. To zachęca go do dalszych poczynań, a z każdą kolejną czynnością nasza pociecha doświadcza przyjemności tworzenia.

Eksperci wskazują, że najpierw pojawiają się na kartkach kreski wyznaczone przez oś środkową ciała, a później bezkształtne kreski pionowe, kiedy dziecko zgina i prostuje przedramię. Kiedy nauczy się koordynowania ruchów przedramienia i ramienia, zacznie malować kreski koliste. Dziecko jeszcze przed drugimi urodzinami chwyta ołówek lub kredkę całą rączką i trzymając pionowo narzędzie, zaczyna wodzić nim po kartce - nie ma znaczenia, czy będzie to ręka prawa czy lewa.

Wyrazy kreatywności dziecka

Wyobraźnia trzyletniego dziecka jest nieograniczona. Potrafi ono już malować barwne plamy przy użyciu pędzla i znacznie lepiej posługuje się kredkami czy ołówkiem. Najczęściej tematyka rysunków sprowadza się do malowania rodziców, albo przedmiotów i zwierząt z otoczenia.

Dzieci w tym wieku chętnie sięgają po wyraziste kolory, jak czerwony, żółty, zielony, niebieski i czarny. Wraz z upływem czasu maluszek lepiej manipuluje różnymi narzędziami, usprawnia malowanie i kontroluje percepcyjno-ruchowo swoje działania. Łączy wzory i kolory, zaczyna w przemyślany sposób właściwie tworzyć. Z czasem praca nabiera wartości estetycznych.  Warto wesprzeć dziecko w doskonaleniu umiejętności artystycznych. Służą do tego między innymi tematyczne warsztaty plastyczne dla dzieci. Warszawa ma miejsce, w których są one regularnie organizowane. To warsztaty w Teatrze Małego Widza.

https://www.teatrmalegowidza.pl/pl/spektakle/category/warsztaty