Ogród, taras czy balkon to idealne miejsce na relaks i spotkania z rodziną. Projektując tę przestrzeń należy wziąć pod uwagę nie tylko odpowiednią roślinność ale przede wszystkim dobór odpowiednich mebli ogrodowych, które wpływają na estetykę całego ogrodu. Na rynku istnieje wiele mebli, jak zatem wybrać najlepsze i czym się kierować przy ich wyborze? Pod uwagę trzeba wziąć kilka czynników:

FUNKCJONALNOŚĆ

Jeżeli w naszym ogrodzie planujemy spędzać długie godziny na biesiadowaniu z najbliższymi przy wspólnych posiłkach, musimy zaopatrzyć się w stół i krzesła. Niemniej jednak kiedy zależy nam na miejscu swoistego odosobnienia, w którym chcemy delektować się poranną kawą lub książką w samotności, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego fotela i małego stolika. Określając zadanie, jakie nasze meble będą spełniać w naszym ogrodzie, należy zastanowić się nad ich rodzaje.

MATERIAŁ Z JAKIEGO WYKONANO MEBLE OGRODOWE

Materiał z jakiego wykonano meble ogrodowe wpływa nie tylko na estetykę, ale przede wszystkim cenę. Zastanawiając się nad wyborem konkretnego rodzaj materiału, z jakiego wykonano dane meble należy zwrócić uwagę na ich czyszczenie, konserwację i wytrzymałość (na działanie warunków atmosferycznych). Na rynku są dostępne:

  • meble drewniane - jedne z najpopularniejszych rodzajów mebli ogrodowych. Te wykonane z drzew egzotycznych cechują się dużą odpornością na szkodliwe oddziaływanie warunków atmosferycznych, przez co ich cena jest dosyć wysoka. Z kolei meble wykonane z drewna dostępnego w Polsce wymagają konserwacji, takiej jak np.lakierowanie i olejowanie. Co więcej, kupując meble lakierowane należy mieć na uwadze fakt, że z czasem lakier zacznie się ścierać i pękać zatem takie meble będą wymagały gruntownego "remontu". Meble wykonane z drewna należy przechowywać w okresie zimowym w ciepłym i suchym miejscu.
    
  • meble z (techno)rattanu - niezwykle naturalny i efektywny rodzaj mebli ogrodowych, o które należy szczególnie zadbać. Meble wykonane z rattanu powinno się ustawiać pod zadaszeniem, ponieważ są bardzo wrażliwe na działanie deszczu i promieni słonecznych. Alternatywą dla nich mogą być meble z trwalszego i bardziej odpornego technorattanu, które w okresie zimowym należy przechowywać w suchym miejscu lub w specjalnie przeznaczonych dla nich pokrowcach
    
  • meble metalowe i aluminiowe - współczesne meble metalowe są niezwykle eleganckie i stylowe. Charakteryzują się przede wszystkim solidną konstrukcją i trwałością, a dzięki zaawansowanym technologiom wykorzystywanym do ich produkcji są niezwykle odporne na działania warunków atmosferycznych. Z racji tego, że metal pod wpływem promieni słonecznych mocno się nagrzewa, taki zestaw mebli należy zaopatrzyć dodatkowo w ozdobne poduszki (o ile meble te nie znajdują się pod zadaszeniem), które nie tylko zapewnią komfort ale dodadzą także walory natury estetycznej.
    
  • meble plastikowe - aktualnie produkowanie meble z plastiku mają tą przewagę nad całą resztą, że są najtańsze. Co więcej są lekkie, bardzo proste w czyszczeniu oraz nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed działaniem warunków atmosferycznych.

Zakup mebli ogrodowych nie należy do najłatwiejszych. Z reguły jest to kosztowna inwestycja na wiele lat, dlatego należy je starannie wybrać kierując się swoim gustem, sposobem ich użytkowania oraz konserwacji. Przy ograniczonym budżecie warto rozważyć zakup mebli wykonanych z tworzyw sztucznych, takich jak plastik. Współczesne meble plastikowe są niezwykle efektowne (często produkowane w stylu mebli rattanowych) i niczym nie przypominają siermiężnych i brzydkich plastików znanych spod budki z lodami, wręcz przeciwnie - są bardzo stylowe i gustowne.