W dziecku trzeba rozbudzić ciekawość, pokazać, że fizyka i chemia może być fascynująca. Taką chęć do nauki trzeba już w najmłodszych rozbudzać już od najmłodszych lat, ale trzeba czynić to dla nich w sposób ciekawy i przystępny. Jak wiadomo – najlepiej uczyć się przez zabawę, dlatego warto zapisać dziecko na warsztaty z robotyki.

CZYM JEST ROBOTYKA?

WARSZTATY Z ROBOTYKI – CO TO TAKIEGO?Mali inżynierowie w inny sposób podchodzą do zajęć, na przykład poprzez warsztaty z robotyki. Na pewno każde dziecko lubi budować. Zaczyna się już od najmłodszych lat przez konstruowanie z klocków drewnianych lub Lego. Z wiekiem rośnie też kreatywność, a dzieci tworzą coraz to wymyślniejsze konstrukcje. Szkoda by było w dziecku stłamsić tę ciekawość. Należy ją rozbudzać i budować, chociażby przez warsztaty z robotyki.

Robotyka dla dzieci polega na konstruowaniu, budowaniu, a potem konstruowaniu robotów. Warsztaty z robotyki łączą w sobie zagadnienia matematyczne, fizyczne, konstrukcyjne i programistyczne, ale wszystko to podane w przystępny i łatwy sposób, by dziecko zachęcić i zmotywować do zabawy. Głównym narzędziem są oczywiście klocki, z których młodzi inżynierowie budują swoje własne roboty. Następnie według danej instrukcji muszą podłączyć kable i sterowniki, które umożliwią sterowanie nim. To połączenie nauki i zabawy, które pokazuje, że takie zajęcia nie muszą być nudne, za to bardzo edukujące w sposób ciekawy i lekki.

CZY WARSZTATY Z ROBOTYKI SĄ DLA KAŻDEGO DZIECKA?

Jak najbardziej. Warsztaty z robotyki swym programem dostosowane są do wieku dziecka. Co ważne, nie ma w nich miejsca na nudne wykłady bez doświadczenia, jak to często dzieje się na lekcjach w szkole. Najmłodsi od razu przystępują do działania i widzą efekt swojej pracy. Pierwotnie kursy te były opracowane przez wykładowców i studentów wyższych uczelni, dlatego dzieci zdobywają rzetelną wiedzę, którą z pewnością będą mogły wykorzystać w przyszłości.

Warsztaty z robotyki to także świetny sposób na odciągnięcie dziecka od gier komputerowych. Podczas takich zajęć wykorzystuje się komputer, ale uczy się na nim praktycznych i konstrukcyjnych programów, które następnie pozwolą na samodzielne zaprogramowanie robota. Co ciekawe, podobny system edukacji mają studenci uczelni wyższych. Podczas takich warsztatów najmłodsi już mogą zetknąć się z taką wiedzą. W warsztatach tych udział mogą brać już dzieci od ósmego roku życia. Prace nad tworzeniem własnego robota przeprowadza się zazwyczaj w dwuosobowych grupach, co sprzyja także relacją społecznym i umiejętnościom współdziałania i tworzenia czegoś wspólnie.