Pamiętasz jak dziś, kiedy trzymałaś tego malucha do chrztu, kiedy z wielkim płaczem, nie pozwalającym się uspokoić, przyjmował pierwsze krople wody święconej.  Z radością obserwowałaś samodzielnie stawiane kroki, towarzyszyłaś  w najważniejszych momentach życia: urodzinach, komunii. Dopytywałaś z prawdziwa troską o wyniki w szkole, cieszyłaś się z sukcesów, a dzisiaj kończy już 18 lat, wkracza w dorosłość. W takich momentach oprócz szczerych życzeń matka chrzestna pojawia się z odpowiednim prezentem, zadowalającym gust młodego człowieka. Co wybrać na prezent osiemnastkowy?

BEZ WZGLĘDU NA PŁEĆ, CZYLI PREZENTY DLA MŁODEGO CHŁOPCA I DZIEWCZYNY

Bez względu na płeć, niektóre prezenty są na tyle uniwersalne, że przypadną do gustu zarówno chłopcu, jak i dziewczynie. Najpopularniejszą wersją podarunku jest chyba koperta z pewną sumą pieniędzy. Kwota zależy oczywiście od możliwości finansowych matki chrzestnej ( nie należy jednak zapożyczać się na ten cel, tylko dlatego, by pokazać się z jak najlepszej strony). Czynnikiem determinującym wysokość zawartości koperty może też być rodzaj przyjęcia urodzinowego: zorganizowane na tzw."sali" czy w warunkach domowych. Jednak najważniejszym warunkiem powinna być osobista sympatia do chrześniaka. Pieniądze to zawsze prezent, który się sprawdzi, a obdarowany najlepiej będzie wiedział jak je wykorzystać. Jeśli z jakiś powodów nie chcemy podarować gotówki, alternatywę może stanowić opłacenie kursu prawa jazdy. Większość młodych ludzi decyduje się w tym wieku na rozpoczęcie nauki prowadzenia samochodu. Kiedy taki kurs został już podjęty, bardziej majętna matka chrzestna, może pokusić się o zakup samochodu lub dokonać składki z pozostałymi członkami rodziny, by po zdanym egzaminie chrześniak miał już auto na własność. Ze względu na rozwijające się urządzenia technologiczne, jako prezent, zawsze w modzie są smartfony, tablety czy laptopy. Wystarczy wcześniej zorientować się czy młody człowiek dysponuje starszym modelem telefonu i w prezencie dać mu jeden z nowszych typów smartfona, zadowolenie jest gwarantowane.

CZASAMI WYSTARCZY ZAPYTAĆ LUB UWAŻNIE OBSERWOWAĆ

Młodzi ludzie to najczęściej osoby z rozległymi zainteresowaniami i pasjami, które rozwijają. Jeśli chrześniak posiada takową, można zakupić dla niego kurs doszkalający w jakiejś dziedzinie (np. lekcje tańca), profesjonalny sprzęt do uprawiania hobby (np. nowy aparat fotograficzny) albo zagraniczną wycieczkę, która pozwoli mu zobaczyć jakieś interesujące miejsce,a przy okazji poznać lepiej siebie w nowej, obcej sytuacji.