Herbata to napój, który od wieków towarzyszy ludzkości, a jej początki datuje się na tysiąc lat przed naszą erą. Czarny wywar zaparzany z delikatnych liści herbacianych krzewów pierwszy raz pojawił się na kartach historii Chińczyków i to oni uznawani są za prekursorów i ojców parzenia herbaty. Przez wieki popularność herbaty rosła, a jej liście docierały do coraz to odleglejszych miejsc na całej ziemi.

Dziś na całym świecie uprawia się tysiące gatunków tej rośliny, a sam napój stał się równie popularny, co woda. Ogromny wybór herbat i tradycja sięgająca tysięcy lat sprawiły, że wiele osób widzi w herbacie coś więcej, niż tylko zwyczajny napój i to oni najczęściej sięgają po piękne zestawy do herbaty. Jak wybrać zestaw do herbaty i na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Podpowiadamy!

ZESTAW CERAMICZNY, CZY PORCELANOWY?

Pierwszą barierą, jaką przyjdzie nam pokonać na drodze do wyboru idealnego zestawu do herbaty będzie ta związana z materiałem, z którego wykonany jest serwis. Porcelana i ceramika to podobne, ale nie identyczne materiały, a ich odpowiednie rozróżnienie ma duże znaczenie, szczególnie w świecie zestawów do herbaty. Pierwszą różnicą we właściwości materiałów jest ich wytrzymałość. Na tym polu zestawy ceramiczne ustępują tym wykonanym z porcelany. Twardość porcelany porównuje się często z granitem, co pozwala między innymi na mycie jej w zmywarce, czego o ceramice powiedzieć nie zawsze można. Drugą kwestią jest porowatość powierzchni. Zestawy ceramiczne charakteryzują się większą porowatością, co prowadzi do częstszych zabrudzeń, szczególnie przy parzeniu herbaty. Jest to pożądane wśród miłośników tradycyjnego parzenia herbaty, jednak w przypadku zestawów dla gości, lepiej sprawdzą się mniej brudzące się serwisy porcelanowe. Ostatnią kwestią jest sama estetyka naczyń. Porcelana to materiał wystawny, który świetnie sprawdzi się, jako funkcjonalna ozdoba stołu i kredensu, kiedy to ceramika odznacza się niepowtarzalnym charakterem, często docenianym przez znawców i koneserów herbaty.

NA CO UWAŻAĆ PRZY ZAKUPIE ZESTAWU DO HERBATY?

Skoro rozjaśniliśmy sobie już nieco kwestie materiałów, z których wykonywane są zestawy, przyszedł czas na proces zakupu. Kupując zestaw należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach tak, aby nie rozczarować się produktem, po kilku dniach użytkowania. Po pierwsze należy zwrócić uwagę na oryginalność produktu. Jeżeli kupujemy porcelanę, powinniśmy to robić u sprawdzonego źródła, gdyż wiele sklepów oferuje produkty porcelanopodobne. Po drugie, jakość wykonania. Aby zestaw do herbaty służył nam przez całe lata, a nawet całe pokolenia musimy zainwestować. Tania porcelana, to zazwyczaj tandetna porcelana, jeżeli więc szukamy czegoś wyjątkowego, powinniśmy zwrócić uwagę na ręcznie malowane zestawy z Chin, czy Japonii.