Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety, ale nie tylko. Do góry nogami przewraca się życie całej rodzinny. Trudno jest szczególnie wtedy, gdy pojawia się pierwsze dziecko. Młodzi rodzice mogą być bardzo zdezorientowani, wszak czeka ich wielka życiowa przygoda.

CO PRZYSZŁY TATA POWINIEN WIEDZIEĆ O CIĄŻY?

CO TATA POWINIEN WIEDZIEĆ O CIĄŻY?Po pierwsze ciąża to czas prawdziwej burzy hormonalnej. Jak w kalejdoskopie zmieniają się nasze nastroje. W jednej chwili potrafimy przejść do euforii do czarnej rozpaczy. Nawet pozornie nieistotny drobiazg potrafi wyprowadzić nas z równowagi. Błachy powód może stać się przyczynkiem do kłótni stulecia.

Zmienia się też nasze ciało, przygotowuje się na powiększające dziecko. Panie przy nadziei mogą mieć kłopoty z żołądkiem. Poranne mdłości wcale nie należą do rzadkości. Długotrwałe wymioty mogą prowadzić do osłabienia, rozdrażnienia i spadku dobrego nastroju.

Dla kobiet dużym problemem może być duży przyrost wagi. To oczywiście nie oznacza, że przyszła mama nie cieszy się, że będzie miała dziecko. Po prostu czasami trudno jej się pogodzić ze zmianami, które zachodzą w jej ciele. Na dodatek nie nie jest w stanie w żaden sposób nad nimi zapanować. To bywa wyjątkowo stresujące. Po trzecie kobiety w ciąży często czują się nieatrakcyjne. Porównują się ze szczuplejszymi kobietami, uważają, że ich ciało już nigdy nie będzie szczupłe.

A CO Z ŻYCIEM SEKSUALNYM? CZY MUSIMY ZAPOMNIEĆ O MIŁOSNYCH IGRASZKACH?

Tu sprawa jest nieco złożona. Jeżeli lekarz stwierdzi, że ciąża przebiega prawidłowo, to nie ma przeciwwskazań żebyście nadal prowadzili aktywne życie seksualne. Należy pamiętać, że pod koniec ciąży brzuch znacznie się powiększa. Wybierajcie pozycje bezpieczne dla dziecka, takie których nie uciskacie powiększającego się brzucha. W ciąży warto używać prezerwatyw, zwłaszcza w ostatnim trymestrze. Hormony znajdujące się w męskim nasieniu mogą przyśpieszyć poród.

A co z ochotą na seks? Z tym też bywa różnie... Gdy kobietę trapią poranne mdłości i czuję się ona osłabiana, to może najzwyczajniej w świecie nie mieć ochoty na miłosne igraszki. Sytuacja może diametralnie zmienić się w drugim trymestrze. Poranne mdłości zniknęły i do głosu dochodzą hormony. Bardzo często panie przy nadziei mają zwiększoną ochotę na seks... Należy się cieszyć tym stanem jak długo można... Gdy w waszym domu pojawi się maluch przez długi czas możecie czuć się wykończeni i zdezorientowani, a łóżko będzie wam się kojarzył jedynie z kamiennym snem. Na szczęście dzieci szybko rosną i za jakiś czas wszystko wróci do normy.