Ludzki organizm to bardzo delikatny system wrażliwy głównie na bodźce fizyczne, aczkolwiek nie można zapominać także o emocjach, które również mogą wpływać na prawidłowość jego funkcjonowania. Na takie niebezpieczeństwo ludzkie ciało jest narażone szczególnie w sytuacjach stresu, napięcia, czy natłoku obowiązków. Dla kobiety takim momentem bez wątpienia jest ciąża i czas świeżo po porodzie. Właśnie wtedy może wystąpić tzw. depresja poporodowa, czyli uczucie smutku związane właśnie z nadmiarem obowiązków, które pojawiają się wraz z nadejściem nowego członka rodziny.

CO WYWOŁUJE SMUTEK PO PORODZIE?

JAK SKUTECZNIE I SZYBKO PORADZIĆ SOBIE Z DEPRESJĄ POPORODOWĄ?Na całe szczęście na poporodowy smutek istnieje kilka sposobów, aczkolwiek aby je stosować, warto byłoby dokładnie wiedzieć, z czym ma się do czynienia. Z depresją poporodową boryka się stosunkowo niewielki odsetek kobiet, aczkolwiek nie ma reguły dotyczącej tego, jakie osobowości są na nią szczególnie narażone. Depresja poporodowa to nic innego jak kryzys występujący po narodzinach dziecka, w momencie kiedy okazuje się, że pozornie przygotowani rodzice nie są w stanie sprostać wymaganiom, które wiążą się z opieką nad niemowlęciem. Nie musi być to spowodowane tylko i wyłącznie względami ekonomicznymi, ale także z natłokiem obowiązków, nieprzespanymi nocami, zmęczeniem, szybkim tempem życia lub nawet koniecznością spędzania czasu w domu i odcięciem od życia towarzyskiego. W depresji poporodowej kluczową rolę odgrywa jednak zmęczenie matki. Każdy z nas zna ten stan, kiedy po kilku intensywnych dniach i nieprzespanych nocach nadchodzi moment załamania i pojawia się dół. To właśnie w taki sposób objawia się depresja poporodowa, która w przypadku świeżo upieczonej matki występuje ze wzmożoną siłą związaną z wyczerpaniem, jakie powoduje już sam poród.

JAK SOBIE Z TYM RADZIĆ?

Sposobem na depresję poporodową musi być przede wszystkim sen i wypoczynek. Bardzo pomocne okazuje się również wsparcie ze strony najbliższych, a szczególnie partnera, który powinien przechodzić przez to wspólnie z kobietą. Warto również zadbać o odrobinę ruchu, nawet jeśli nie ma możliwości na opuszczenie domu, alternatywą mogą być tutaj bieżnia lub rowerek stacjonarny. Trzeba jednak pamiętać, że nic nie zastąpi aktywności na świeżym powietrzu. Dowiedz się więcej o depresji poporodowej na blogu jestemmama.pl