Nauka gospodarowania pieniędzmi od najmłodszych lat to bardzo ważne zjawisko, ponieważ w ten sposób można nauczyć swoje dzieci przedsiębiorczości i samodzielności. Wiadomo, że rodzice często obawiają się o to, że dając pieniądze swoim dzieciom wydadzą je one na głupoty. Istnieje takie ryzyko, jednak właśnie wtedy ważną rolę odgrywa stanowisko rodziców, dlatego też od nich zależy najwięcej. Jeśli pokażą dzieciom, jak powinno się zarządzać pieniędzmi, wtedy też istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że dzieci będą brać wzór ze swoich rodziców, dzięki czemu poczują oni dużą dumę.

Naukę gospodarowania pieniędzmi powinno wprowadzić się wraz z dawaniem dziecku kieszonkowego. Oczywiście nie można tego uczynić zbyt szybko, najlepiej jeśli kieszonkowe będzie dawało się dzieciom, które udadzą się do podstawówki, nie powinno to mieć miejsca wcześniej.

PODPOWIADANIE DZIECIOM I ZABIERANIE ICH NA ZAKUPY

NAUKA GOSPODAROWANIA PIENIĘDZMI OD NAJMŁODSZYCH LATRolą rodziców jest przede wszystkim to, aby podpowiadać dzieciom na co mogą wydać pieniądze, aby były one dobrze zainwestowane. Oczywiście są to pieniądze dzieci, dlatego też rodzice nie zawsze powinni mieć wpływ na to, na co zostaną one przeznaczone, jeśli jednak chce się nauczyć dzieci przedsiębiorczości, to trzeba trzymać nad tym kontrolę.

Najlepszym rozwiązaniem jest zabieranie dzieci na zakupy. Wtedy można pokazać im jak należy wydawać pieniądze, na co należy zwracać uwagę, jak porównywać ze sobą produkty, jak można oszczędzać pieniądze i jak ważną rolę w życiu każdego człowieka to odgrywa. Nic samo się nie zrobi, dlatego rodzice nie mogą pozostawiać dzieci samych sobie z pieniędzmi, ponieważ można oczywiście bardzo na tym ucierpieć. Najistotniejsze jest to, aby dzieci cały czas miały wsparcie od swoich rodziców.

DOKONYWANIE ODPOWIEDNICH WYBORÓW

Kluczową kwestią w trakcie takiej nauki będzie oczywiście nauczenie dzieci dokonywania optymalnych wyborów w pewnych sytuacjach. Wcale nie jest to łatwe w realizacji, jednak rodzice powinni się za to zabrać na poważnie, aby ich dzieci mogły nauczyć się gospodarować pieniędzmi już we wczesnym wieku. Trzeba nauczyć dzieci, że są potrzeby, ale też zachcianki. Muszą one zrozumieć, że potrzeby są dużo ważniejsze od zachcianek i nie można kupować zawsze wszystkiego tego, o czym się marzy, ponieważ pieniądze nie rosną na drzewie, a trzeba na nie uczciwie i ciężko zarobić.

Jak widać wyraźnie rola rodziców w tym procesie jest nieoceniona, dlatego też muszą przejąć oni pałeczkę w nauce, a na pewno zakończy się ona dużym sukcesem i dziecko będzie rozsądnie gospodarować pieniędzmi.