Rodzice często zastanawiają się nad tym, kiedy powinni dziecku pozwolić na posiadanie pierwszego telefonu komórkowego. Oczywiście jest to uzależnione od wielu przeróżnych czynników. Przede wszystkim chodzi tutaj o to, aby zastanowić się, czy dziecko jest na tyle odpowiedzialne i rozsądne, aby posiadać własny telefon. Nie powinno traktować się takiego prezentu jako swoistego gadżetu. Telefon powinien być wykorzystywany przez dzieci w celach bezpieczeństwa.

Chodzi tutaj konkretniej o to, że dzięki niemu będzie zdecydowanie łatwiej namierzyć dziecko rodzicom, gdy np. będzie spóźniało się ze szkoły. Rodzice muszą oczywiście zadać sobie pytanie, po co dziecku będzie takie urządzenie?

Jeśli do kontaktowania się z rodzicami, to warto przemyśleć taki zakup, ale trzeba też poznać stanowisko własnego dziecka w tej kwestii.

ZAKUP TELEFONU DLA DZIECKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ

Często rodzice decydują się na zakup pierwszego telefonu komórkowego, wtedy gdy ich pociechy udają się do szkoły podstawowej. Jest to jak najbardziej rozsądne posunięcie.

KIEDY POZWOLIĆ DZIECKU NA PIERWSZY TELEFON KOMÓRKOWY?Dzięki temu właśnie można mieć pewność tego, że dziecko będzie znajdowało się pod kontrolą rodziców, jeśli zajdzie taka konieczność można zdecydować się na zainstalowanie aplikacji umożliwiającej lokalizację własnego dziecka. Są to jednak wyjątkowe sytuacje, warto zaufać swoim dzieciom i odebrać im taką korzyść, dopiero gdy zawiodą zaufanie rodziców.

Wiadomo, że każde dziecko rozwija się różnie, jedno jest bardziej odpowiedzialne, drugie zdecydowanie mniej. Jeśli jednak telefon ma pełnić zaledwie funkcję rozrywkową, to nie powinno kupować się go dziecku zbyt szybko, ponieważ bardzo szybko można tego pożałować.

Samodzielnie wracające dziecko ze szkoły podstawowej to jednak dla wielu rodziców spory stres, dlatego wtedy można realnie pomyśleć o zakupieniu telefonu dla dziecka.

ROZMOWA Z DZIECKIEM

Pomocna dla rodziców może okazać się też rozmowa z dziećmi, aby dowiedzieć się jakie mają one plany w związku z posiadaniem telefonu komórkowego. Niektóre dzieci będą mówiły jedynie o tym, że będą grały na nim w gry, czy też rozmawiały z rówieśnikami na różnych portalach i komunikatorach.

Wtedy też warto zdecydować się na odstawienie pomysłu o zakupieniu telefonu komórkowego na kilkanaście miesięcy, aż dziecko stanie się bardziej odpowiedzialne. Niektóre dzieci zdają jednak sobie sprawę z tego, do czego powinien być wykorzystywany głównie telefon komórkowy, więc jeśli w rozmowie z rodzicami będą potrafili to udowodnić, to można im taki telefon kupić.