Dzieci to żywe srebro - mają niespożyte pokłady energii. Rodzice często zastanawiają się, skąd ich pociecha czerpie tyle sił do codziennego dokazywania. Wspinanie na drabinki, bieganie, pływanie godzinami w basenie, czy jazda na dwóch kółkach - przykładów dziecięcej aktywności jest wiele.

Dziecko musi się wyszaleć, ponieważ jest to potrzebne dla jego prawidłowego rozwoju. Bez odpowiedniej dawki sportu nasze dziecko będzie rozwijać się nieharmonijnie, dlatego już od najmłodszych lat warto zachęcać malucha do ruchu. Możemy tutaj wykorzystać naturalne zamiłowanie dzieci do szybkiego poruszania się na różnego rodzaju sprzętach. Na rynku dostępne są różne pojazdy dla dzieci, ale najlepszym wyborem na początek będzie rowerek.

Rower musi być dopasowany przede wszystkim do wzrostu i możliwości fizycznych pociechy. Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, dlatego wzrost nie zawsze idzie w parze ze sprawnością. Musimy koniecznie wziąć pod uwagę indywidualne cechy malucha. Producenci sprzętu projektują różne pojazdy dla dzieci, które odpowiadają na potrzeby odmiennych grup wiekowych. Według ogólnie obowiązujących norm przyjmuje się, że dzieci w wieku od dwóch do czterech lat powinny korzystać z modeli biegowych. Z kolei cztero, pięcio i sześciolatki z rowerów z kołami w rozmiarze 16 cali, a starsze - 20 i 22 cale. Na rowerki z największymi kołami (24 cale) mogą wsiadać dzieci od dziewiątego roku życia.

ROWER BIEGOWY

Rowerki biegowe to specyficzne pojazdy dla dzieci, ponieważ nie mają pedałów, ani łańcucha. To w zasadzie sama rama z kierownicą i kołami (czasem również z siodełkiem). To świetny sprzęt na początek - dziecko uczy się łapania równowagi, a jednocześnie nie istnieje ryzyko, że zrobi sobie krzywdę. W razie utraty równowagi maluch od razu może podeprzeć się stopami. Nie potrzebne tu są żadne kółka boczne, kijki czy inne wynalazki. Do napędzania roweru maluszek używa siły własnych nóg, podobnie jak do hamowania. Na rynku możemy jednak znaleźć również modele, które są wyposażone w przedni hamulec ręczny.

ROWER Z UKŁADEM NAPĘDOWYM

Kiedy nasza pociecha już nieco podrośnie i będzie miała powyżej metra wysokości, możemy pomyśleć o przesiadce na model z układem napędowym. Czy dodawać do niego kółka boczne? Istnieją różne szkoły, które mówią o nauce jazdy na jednośladzie. Jedni rodzice nie chcą narażać dziecka na upadki, inni kategorycznie sprzeciwiają się dołączaniu dodatkowych kółek. Jeżeli maluch zaczynał naukę od modelu biegowego, z pewnością potrafi już złapać równowagę na zwykłym rowerze.