Aby pies był zdrowy, radosny i wypełniał swoje obowiązki, należy podawać mu odpowiednią karmę, dostosowaną do jego wieku, wielkości, aktywności fizycznej i zdrowia. Kupując czworonoga, należy bezwzględnie zapytać hodowcę o jego nawyki żywieniowe, a w razie późniejszych wątpliwości - poradzić się weterynarza.Odpowiednia karma będąca podstawą diety sprawi, że zwierzaki będą prawidłowo się rozwijać i nam towarzyszyć.

Rodzaje pokarmu dla psów

Na rynku dostępne są:

  • karmy suche - najpopularniejszy rodzaj, karma w postaci granulek, których wielkość jest przystosowana do rozmiaru psów, dla których pożywienie jest przeznaczone. Takie karmy składają się z mięsa i składników uzupełniających, takich jak zboża, tłuszcz, włókno i popiół. Dla psów uczulonych na zboża istnieją specjalne karmy bez składników roślinnych. Jest również wiele karm weterynaryjnych dla psów z określonymi problemami zdrowotnymi, suk ciężarnych i karmiących, szczeniąt, psów starszych i poszczególnych ras.
     
  • karmy mokre - w saszetkach lub puszkach. Jest to zazwyczaj mięso w sosie lub galarecie. Takie karmy są dla psów bardziej atrakcyjne niż karmy suche - ze ze względu na intensywny smak i aromat bardziej przypominają pierwotną dietę tych zwierząt. Zawartość zbóż jest tu znikoma. Mokra karma dla psów może stanowić dodatek do karmy suchej i urozmaicenie posiłku.
     
  • karmy uzupełniające - w formie przekąsek, np. kosteczek, kiełbasek, rurek, patyków do żucia, często wzbogacone witaminami; można kupić również wędzone świńskie uszy, ścięgna czy suszone penisy wołowe, które świetnie się sprawdzają jako gryzaki. Te produkty nie mogą jednak stanowić podstawy diety psa - należy je stosować jako dodatek do codziennej porcji karmy, np. w nagrodę za wykonanie przez psa jakiegoś polecenia. Trzeba również pamiętać, by przy podawaniu psu karm uzupełniających odpowiednio zmniejszyć ilość podstawowej karmy.

Bez względu na to, jaką karmę wybierzemy dla naszego psa, musimy zapewnić zwierzęciu stały dostęp do świeżej wody.

Odpowiednio dobrana karma dla psów zawierająca wysokiej jakości mięso oraz wszystkie niezbędne witaminy i składniki odżywcze może sprawić, że nasz pupil będzie długo cieszył się dobrym zdrowiem i witalnością.

Gdzie kupować jedzenie dla psa?

Karma dla psów dostępna jest właściwie w każdym sklepie spożywczym czy drogerii. Jednak w poszukiwaniu specjalnej karmy weterynaryjnej wyższej jakości właściciel powinien udać się do sklepu zoologicznego lub gabinetu weterynaryjnego.  W tych miejscach można również zasięgnąć fachowej porady na temat żywienia psa. Karmę można kupować również przez internet (np. na stronie: https://wiecejnizkarma.pl/karmy-dla-psow-nasze-marki/) - jest to wygodna opcja, gdyż mamy możliwość zapoznania się z ofertami różnych sklepów.