CZY FILTR DO MASKI ANTYSMOGOWEJ MOŻNA PRAĆ?

Choć filtry najczęściej kojarzą się nam ze specjalistycznymi urządzeniami, to nie jest to jedyne miejsce, w których są potrzebne. Pojawiają się one również chociażby w maseczkach antysmogowych, używanych obecnie przez wielu Polaków. Po pewnym czasie filtry te w wymagają jednak odpowiedniego wyczyszczenia lub wymiany na nowy egzemplarz. W tym miejscu pojawia się pytanie, czy filtry te można czyścić np. poprzez ich wypranie?

NOSZENIE MASECZEK ANTYSMOGOWYCH

W trakcie pandemii noszenie maseczek na twarzy jest nie tylko bezpieczne, ale też obowiązkowe. Chroni nas to nie tylko przed zarazkami, które mogą przedostać się do naszego układu oddechowego, ale też przed ewentualnymi konsekwencjami administracyjno-prawnymi w postaci mandatu, a także niezbyt czystym powietrzem, szczególnie w trakcie sezonu grzewczego. Przed tym ostatnim w sposób szczególny chronią maseczki antysmogowe, jednak i one, a dokładniej ich filtry, mają swoją żywotność.

Zbyt długie korzystanie z tego samego elementu blokującego niepożądane substancje może przynieść wręcz negatywny skutek dla naszego zdrowia. Kluczowe staje się więc odpowiednie dbanie o ich stan, a to często rodzi pytania, między innymi o możliwość ich prania.

PRANIE FILTRÓW W MASCE ANTYSMOGOWEJ

Wszystko zależne jest od posiadanego modelu. W Internecie można natrafić nawet na takie produkty, do których zakupu ze względu na cenę potrzebna będzie szybka pożyczka. Te najdroższe mają bowiem specjalne filtry o najwyższej jakości wykonania, które nie tylko można prać, ale w wielu przypadkach także prasować. Na tym nie kończą się jednak ich walory. Tego typu maski umożliwiają uprawianie sportów, a przy tym nie utrudniając oddychania. Mają również wydłużony czas eksploatacji, który w zależności od modelu może trwać nawet do kilkunastu tygodni. Po tym okresie wymagane będzie jednak wypranie filtra lub całej maseczki. Cena tak wysokiej jakości produktu potrafi oscylować nawet w granicach 700 zł, dlatego szybka pożyczka może być niezbędna do ich zakupu.

CZY FILTRY W TANICH MASKACH ANTYSMOGOWYCH MOŻNA PRAĆ?

Jeśli nie chcemy wydawać majątku, a szybka pożyczka nie wchodzi w grę, jedyną opcją jest wybór tańszego modelu. Ich filtry często nie są aż tak skuteczne, jednak spełniają swoje podstawowe założenia. Czy można je jednak prać?

Również tutaj wszystko zależy od konkretnego modelu, a informacji powinniśmy szukać u producenta. W wielu przypadkach może się okazać, że pranie jest nawet niewskazane. Przez nie w tańszych maskach antysmogowych filtr może ulec uszkodzeniu i utracić pierwotne właściwości. Jeśli więc zależy nam na własnym zdrowiu, a powietrze jest w złym stanie i potrzebna może okazać się maseczka antysmogowa, warto jest wydać trochę więcej pieniędzy lub zdecydować się na szybką pożyczkę, dzięki czemu wejdziemy w posiadanie modelu o lepszych parametrach użytkowych.