Wiele młodych rodziców jest przekonanych, że narodziny dziecka zwiastują koniec wolności i przymus ciągłego siedzenia w domu. Jest to pogląd, który pasuje raczej do dawnych czasów, gdzie każda podróż była męką ze względu na niekomfortowe warunki w pojazdach. A dzisiaj? Mamy do wyboru samochody, nowoczesne pociągi, szybkie samoloty - sposobów przemieszczania się jest całe mnóstwo. Właśnie dlatego nie musimy rezygnować ze zwiedzania kraju, a nawet świata. Niemowlę potrafi całkiem dobrze znieść nawet dłuższą podróż, pod warunkiem, że dobrze się do niej przygotujemy.

Wybierając się na wakacje z dzieckiem będziemy zmuszeni zabrać ze sobą mnóstwo dodatkowych rzeczy. Przy większym ekwipunku przydadzą się wytrzymałe torby podróżne, dzięki którym bezpiecznie przewieziemy bagaż. Nie ma się co oszukiwać - dzieci mają specyficzne potrzeby, które wymagają odpowiedniego wsparcia.

ODPOWIEDNI MOMENT

Specjaliści radzą, żeby z podróżami maluszka poczekać do trzeciego miesiąca życia. Te 90 dni to czas, w którym poznajemy swoje dziecko, uczymy się jego charakteru, tworzymy pewne przyzwyczajenia. Poza tym takie niemowlę jest bardziej kontaktowe niż osesek, chociażby ze względu na lepsze widzenie i słyszenie. Możemy zatem zabawić dziecko grzechotką, śpiewaniem, czy grającą zabawką, co w przypadku noworodka nie jest w ogóle możliwe. Druga rzecz to fakt, że oseski bardzo szybko wchodzą w stan płaczu alarmowego, podczas gdy niemowlę daje wcześniej oznaki zbliżającej się potrzeby. Kolejny argument to rzadsze wypróżnianie i większe przerwy pomiędzy posiłkami.

MAŁE KROKI

JAK PRZETRWAĆ PODRÓŻ Z MALUCHEM?Jeżeli planujemy dłuższą podróż, warto wcześniej przyzwyczajać dziecko do tego małymi krokami. To pozwoli nam zaobserwować, ile czasu może spędzić w foteliku, jak zachowuje się w trakcie podróży, czy więcej śpi, czy nie wymiotuje pod wpływem choroby lokomocyjnej etc.

PAKOWANIE

Na wyprawę musimy zabrać całe mnóstwo większych i mniejszych przedmiotów. Wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy powinny być pod ręką - nie ma nic bardziej stresującego niż gorączkowe poszukiwanie smoczka, czy butelki w akompaniamencie dziecięcego krzyku. Do spakowania tak dużej ilości rzeczy niezbędne będą wytrzymałe torby podróżne. Mając dwa lub trzy bagaże zamiast jednego dużego możemy posegregować wszystko według kategorii - przedmioty do przewijania, żywność, zapasowe ubranka etc. W ten sposób bez problemu znajdziemy każdą potrzebną rzecz.

DODATKOWE UBRANIA

W wytrzymałej torbie podróżnej nie może też zabraknąć ubrań na zmianę dla rodzica. To nie jest pomyłka - dzieci niestety ulewają, a czasem wymiotują, brudząc tym samym odzież swoich opiekunów.